Strona głowna  /  Aktualności  /  Propozycje dla grupy IV - 25 marca
Propozycje dla grupy IV - 25 marca
data dodania: 2020-03-25 08:51:44

25 marzec 2020

Kule i koła – ćwiczenia i zabawy
• Rodzic czyta wiersz Marii Terlikowskiej – „Kolorowe Koła”
Spójrzcie uważnie dookoła,
wszędzie są kule i koła.
 Kół co niemiara, kul co niemiara.
 Jest koło! Tarcza zegara.
Wesoło koła turkocą
pod starodawną karocą.
Na drogach świecą się jasno,
 błysną i gasną, błysną i gasną.
A tutaj koło przy kole:
 wagon, semafor – to kolej.
A kiedy kół jest tak dużo,
 po prostu pachnie podróżą.
 Kulę każdy nadmucha –
od babci do malucha.
 Zrobimy z mydła pianę
i będą bańki mydlane.
Ojej, przepraszam, omyłka.
To już nie bańka – to piłka.
Tu mamy kulę armatnią,
 niemodną wprawdzie ostatnio.
Sypią się kule, kuleczki,
 wiśnie, a może porzeczki.
Nitka, na nitce kulki.
Czyje korale? – Urszulki.
 Balon
to kula z gondolą.
 Lećmy!
Państwo pozwolą.
W balonie było przyjemnie,
 lecz pora wracać na Ziemię.
 Noc właśnie Ziemię otula.
A Ziemia – to co?
 Też kula. (…)

• Wyjaśnianie znaczenia słów: gondola, semafor, staroświecka.
• Rodzic zadaje pytania:
− Jakie przedmioty w kształcie koła zostały wymienione w wierszu?
− Jakie przedmioty w kształcie kuli zostały wymienione w wierszu?

• Segregowanie przedmiotów przygotowanych przez rodzica :
Plastikowy talerz, koło samochodzika, kolorowy krążek, taca, różnej wielkości piłki, pomarańcza, koraliki.
Dziecko segreguje przedmioty na te w kształcie koła (plastikowy talerz, koło samochodzika, kolorowy krążek, taca …) i te w kształcie kuli (różnej wielkości piłki, pomarańcza, koraliki…).
• Określenie różnic między kołem a kulą.
Dzieci biorą między dłonie kartonowe koło. Powinny dojść do wniosku, że koło jest płaskie, prawie go nie czują między dłońmi. Potem biorą piłeczkę. Tu odczucia są inne: piłeczka zajmuje już trochę miejsca (przestrzeni), nie jest płaska jak koło. Potem dzieci rzucają kartonowe koła na podłogę. One upadają i leżą. Następnie rzucają piłkę w kształcie kuli. Ona – jak większość kul – odbija się i turla.
• Zabawa badawcza – Jak powstają deszczowe chmury?
Przed zabawą należy zasłonić okna i przygotować wszystkie potrzebne materiały i przybory. W czasie doświadczenia należy zachować szczególną ostrożność ze względu na bezpieczeństwo poparzenia gorącą wodą.
• Wykonanie doświadczenia przez Rodzica.
 Szklane naczynie, talerz, kostki lodu, wrząca woda, latarka. Przelanie wrzącej wody do szklanego naczynia. Nakrycie naczynia talerzem. Ułożenie kostek lodu na talerzu. Obserwowanie naczynia podświetlonego latarką (przy zgaszonym świetle).
• Wyciągnięcie wniosków z doświadczenia. Para wodna unosi się do góry, tak jak parują kałuże i inne zbiorniki wodne w ciepłe dni. Kostki lodu ochładzają parę wodną. Ona, stykając się z chłodnym powietrzem, tworzy chmury. Chmura występuje w powietrzu w postaci kropelek wody lub kryształków lodu. Często chmurę tworzy mieszanina kryształków lodu i kropelek wody. W poszczególnych chmurach mogą występować krople deszczu, śnieg, grad. Chmury są przenoszone prądami powietrza nad różne obszary, nad którymi zalega powietrze o różnej wilgotności. W związku z tym obserwujemy często zjawisko zanikania chmur (wyparowują) lub ich narastania. W rezultacie obraz chmur na niebie stale się zmienia. Chmury mają różną budowę. Biorąc pod uwagę kryterium fizycznej budowy chmur, wyróżniamy chmury: wodne, lodowe i mieszane. Ze względu na wysokości, na jakich notuje się występowanie chmur, wyróżnia się chmury niskie, średnie i wysokie.
• Kreatywne rysowanie - Rysunek chmury- Dzieci dostają rysunki chmur od rodzica. Przekształcają je tak, aby otrzymać obrazek znanego przedmiotu, zwierzęcia, znanej rośliny.