Strona głowna  /  Aktualności  /  Propozycje dla grupy IV - 26 marca
Propozycje dla grupy IV - 26 marca
data dodania: 2020-03-26 07:08:57

26 marzec 2020

• Zabawa badawcza – Jaka jest pogoda?
Kalendarz pogody, termometr zaokienny, szklana miska, talerz, zdjęcia przedstawiające różne chmury, kostki lodu, ciemny materiał, latarka, symbole oznaczające elementy pogody, np.: słońce, chmury, chmury z deszczem, drzewa kołysane przez wiatr, dla każdego dziecka: bibuła, nożyczki, rurka do napojów, pinezka lub szpilka.
I. Wprowadzenie.
• Rozmowa na temat aktualnej pogody. − Czy dzisiaj jest ciepło? − Czy niebo jest zachmurzone? − Czy pada deszcz (śnieg)? − Czy wiatr jest silny, czy słaby? Określając pogodę, zwracamy uwagę na takie czynniki, jak: temperatura, zachmurzenie, opady, siła wiatru.
• Symboliczne oznaczenie elementów pogody. Dzieci wspólnie z rodzicem ustalają symbole oznaczające elementy pogody, np.: słońce, chmury, chmury z deszczem, drzewa kołysane przez wiatr. Jeżeli dzieci prowadzą kalendarz pogody, zaznaczają swoje obserwacje pogody za pomocą kartoników z symbolicznymi oznaczeniami elementów pogody.
II. Część właściwa (badawcza).
• Badanie zjawisk: parowania, skraplania.
Ćwiczenie 1. Rodzic wcześniej położył na parapecie okna, w nasłonecznionym miejscu, talerz z wodą (pół szklanki). Dzieci obserwują, co pozostało na talerzu. Rodzic pyta: − Co się stało z wodą? − Czy woda to ciecz, czy ciało stałe? − W co zamienia się woda?
Wniosek Woda wyparowała pod wpływem ciepła.
Ćwiczenie 2. Rozmowa na temat chmur. − Dlaczego chmury mają różne kształty? Rodzic pokazuje zdjęcia chmur, np.: cumulusów (towarzyszą słonecznej pogodzie), cirrostratusów (zapowiadają zmianę pogody na gorszą), cumulonimbusów (przynoszą pogodę deszczową) i innych.
Dzieci przypominają, jak powstają chmury.
Wniosek Chmury powstają, gdy para wodna styka się z zimnym powietrzem. Woda paruje z rzek, jezior, mórz, roślin, zwierząt, ludzi, zamieniając się w maleńkie, niewidoczne gołym okiem, kropelki, które rozprzestrzeniają się w powietrzu. Unoszą się coraz wyżej, wyżej, a tam wysoko jest chłodniej. Kropelki łączą się ze sobą, tworząc chmury.
Ćwiczenie 3. Rozmowa na temat deszczu. − Jak wyglądają chmury, gdy pada deszcz? − Jaki może być deszcz? − Jakie znacie rodzaje deszczu? (Mżawka, kapuśniaczek, ulewa, nawałnica). − Jak oznaczylibyście graficznie rodzaje deszczu?
Wniosek Schłodzona para wodna skropliła się. Kropelki wody zawarte w chmurach, schłodzone, skraplają się i spadają na ziemię w postaci deszczu. W czasie zimy niska temperatura sprawia, że zamiast deszczu pada śnieg.
Ćwiczenie 4. Rozmowa na temat wiatru. − Po czym poznajemy, że wieje wiatr? − Czy wiatr zawsze jest zimny? − Jak możemy określić, skąd wieje wiatr?
Wykonanie wskaźnika służącego do określenia kierunku wiatru. Dzieci dostają rurki do napojów. Wycinają z bibuły wąski pasek i z pomocą rodzica mocują bibułę do rurki za pomocą małej pinezki lub szpilki.
Sprawdzanie, z którego kierunku wieje wiatr. Dzieci ze wskaźnikami wychodzą na balkon. Podnoszą ręce ze wskaźnikami do góry i obserwują, w którą stronę odchyla się bibuła.
Wniosek Wiatr wieje z przeciwnego kierunku niż ten, w którym wychyla się bibuła. Wiatr może wiać bardzo delikatnie, ale i gwałtownie; w zależności od tego różnie go nazywamy. Mamy bryzę – lekki wiatr od morza; wichurę – wiatr wiejący bardzo silnie; huragan, który wyrywa drzewa z korzeniami, zrywa dachy domów, powoduje, że morze wdziera się w głąb lądu (sztorm). Tornado, najniebezpieczniejsze zjawisko, pojawia się w postaci trąby powietrznej poruszającej się z wielką szybkością i niszczącej wszystko na swojej drodze.
• Rozmowa na temat temperatury powietrza. − Kiedy najczęściej jest ciepło na dworze? − Za pomocą czego możemy określić, czy jest ciepło, czy jest zimno? − Do czego służy termometr? • Oglądanie termometru zaokiennego.
• Mierzenie temperatury powietrza przez rodzica za pomocą termometru. Próby wyjaśnienia dzieciom sposobu odczytywania temperatury.
• Wypowiedzi dzieci na temat: Po co obserwujemy, badamy pogodę? Czy zjawiska pogodowe są zawsze dobre dla ludzi?
• Wyjaśnienie znaczenia słowa meteorologia.
• Zabawa w prezentera pogody
III. Rozmowa podsumowująca.
 − Co to jest pogoda? − Jakie znacie elementy pogody? − Czy w tym samym czasie wszędzie, np. w całej Polsce, jest taka sama pogoda? − Dlaczego ludzie często narzekają na pogodę? − Co oznacza określenie: dobra pogoda? − Kto zajmuje się badaniem pogody?
IV. Praktyczne zastosowanie wiedzy o pogodzie.
• Pomysły dzieci.
• Podpowiedzi rodzica − Dlaczego ludzie interesują się prognozą pogody? − Dlaczego wiedza o pogodzie jest bardzo ważna dla rolników? − W jakich innych zawodach wiedza o pogodzie jest niezbędna? − O czym powinny pamiętać dzieci podczas upału, burzy, silnego wiatru, mrozu?
• Zapoznanie z kalendarzem pogody.
• Rozmowa na temat kalendarza pogody.
Kalendarz pogody. − Co powinno się znaleźć w takim kalendarzu? (Nazwy miesięcy, nazwy dni tygodnia, obrazki elementów pogody, które można zaobserwować). Jeżeli rodzic ma gotowy kalendarz pogody, omawia go z dziećmi. Jeżeli nie ma, to projektują kalendarz pogody wspólnie.
• Zaprojektowanie kalendarza pogody. Karton, dla każdego dziecka siedem kartoników do narysowania elementów pogody, kredki. rodzic dzieli karton na siedem części (4 razy po 7). Kolejne części odpowiadają poszczególnym dniom tygodnia. Rodzic oznacza rubryki – zostawia miejsce na kartonik z nazwą miesiąca; wpisuje nazwy dni tygodnia. Dzieci rysują (na kartonikach odpowiedniej wielkości) elementy pogody (słońce, słońce za chmurką, chmurkę, deszcz, śnieg, pochylone drzewa – wiatr, tęczę, burzę) – każdy 7 razy.
 • Oznaczanie pogody w kalendarzu pogody. Podzielony karton, obrazki z elementami pogody, pinezki lub szpilki. Dzieci określają, jaka jest pogoda. Wybierają odpowiedni obrazek elementu pogody przeważającego w danym dniu i umieszczają go w odpowiednim okienku