Strona głowna  /  Aktualności  /  Katecheza dla starszaków - 5,6 latki 21 maja
Katecheza dla starszaków - 5,6 latki 21 maja
data dodania: 2020-05-21 07:25:00

Drogie Dzieci

Na dzisiejszej katechezie będziemy mówić o niebie, dlatego też odpowiedzcie na poniższe pytania:

– Co to jest niebo?
– Jakiego koloru jest niebo?
– Z czym kojarzy nam się niebo?
– Co można zobaczyć na niebie?

Na niebo możemy spojrzeć oczami naukowca, dociekając jak mądrze jest stworzony ten świat przez Pana Boga. Z drugiej strony sięgając do Pisma Świętego dowiadujemy się pięknej prawdy, że niebo jest mieszkaniem Boga, a każdy z nas ma tam przygotowane miejsce, dom. Pan Jezus po swoim zmartwychwstaniu wstąpił do nieba. Czego uczy nas Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa? Co muszę zrobić, aby zamieszkać w domu, który przygotował mi Pan Bóg?

Uroczystość Wniebowstąpienia obchodzimy 40 dni po Wielkanocy. W jaki sposób św. Łukasz i św. Jan opisali tamto wydarzenie.

Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma, i rzekł do nich: «Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie, w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy. Wy jesteście świadkami tego. Oto Ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż będziecie przyobleczeni mocą z wysoka». Potem wyprowadził ich ku Betanii i podniósłszy ręce błogosławił ich. A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba. Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili do Jerozolimy, gdzie stale przebywali w świątyni, błogosławiąc Boga. (Łk 24, 45-53)

Odpowiedz na pytania:
– O czym powiedział Pan Jezus apostołom?
– Co stało się po rozmowie Pana Jezusa z apostołami?
– Dokąd wstąpił Pan Jezus?
– Co zrobili apostołowie po Wniebowstąpieniu Pana Jezusa?

W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. (J 14, 2-3)

Odpowiedz na pytania:
– Dlaczego Pan Jezus wstąpił do nieba?
– Jaką obietnicę nam zostawił?

Pomyśl:
Czy niebo, o którym mówi Pan Jezus, to jest to, które mamy nad głowami?
Czy jest sposób, w jaki możemy zasłużyć sobie na to niebo?
Jak może wyglądać niebo, które jest dla nas prezentem od Pana Boga? (możesz stworzyć rysunek takiego nieba)

Jezus Chrystus przygotowywał uczniów do swojego odejścia. Kiedy to się stało, apostołowie nie mogli Go już zobaczyć ani z Nim rozmawiać, ale nie byli smutni. Cieszyli się, ponieważ Jezus obiecał im, że będzie z nimi zawsze. Obiecał również nam wszystkim. Pozostał z nami w sakramentach świętych ( szczególnie w Eucharystii), w Słowie Bożym, podczas modlitwy czy w naszych dobrych uczynkach.

Proponuję również do obejrzenia filmiki:

Wniebowstąpienie Pana Jezusa. Komentarz do Ewangelii

Wniebowstąpienie. Globus, czyli o Ewangelizacji.