Strona głowna  /  Aktualności  /  Propozycje dla grupy IV - 21 maja
Propozycje dla grupy IV - 21 maja
data dodania: 2020-05-21 11:21:20

Motyle i kwiaty

1. Opowieść ruchowa przy muzyce – rozwijanie zdolności prawidłowego operowania oddechem.\

Muzyka
Nagranie muzyki o pogodnym charakterze (według wyboru N.),

N. zwraca się do dzieci:
− Nastała wiosna. Dzisiaj wybierzemy się na łąkę.
Dzieci spacerują za N. w określonym kierunku w rytmie nagrania muzyki o pogodnym charakterze.
Podczas przerwy w muzyce N. mówi:
− Jak tutaj pięknie! Tyle kwiatów i miękka, świeża trawa!
Dzieci nabierają powietrza nosem, wydychają ustami na samogłosce – ooo! i sylabie
aaaach!
Ponownie maszerują w rytmie nagrania muzycznego. Podczas przerwy w muzyce N. kontynuuje:
− Czy czujecie, jak pachną kwiaty i kwitnące krzewy?
Dzieci zatrzymują się, nabierają powietrza nosem, a wypuszczają ustami, naśladując wąchanie
kwiatów. Następnie udają kichnięcie.
Ponownie maszerują. N. mówi:
− Pora odpocząć. Kładziemy się na trawie i powoli oddychamy.
Dzieci wykonują wdech nosem, wydech ustami, następnie wdech ustami i wydech ustami.
− Zasypiamy, słuchamy wiosennej muzyki.
W tle słychać cichą muzykę. Dzieci miarowo oddychają, z dłońmi ułożonymi na przeponie.
− Zaczyna powiewać wiatr. Szumi trawa. Wiatr wieje coraz mocniej.
Dzieci przechodzą do pozycji stojącej. Nabierają powietrza nosem i wypuszczają je, równocześnie
wypełniając powietrzem policzki.

2. Ćwiczenia logorytmiczne Rób to, o czym mówi wiersz.
Dzieci poruszają się razem z N. zgodnie z tekstem wypowiadanego przez niego wierszyka.
Następnie poruszają się same podczas recytacji przez N.

Zrób do przodu cztery kroki,                               Klaśnij w ręce razy pięć,
i rozejrzyj się na boki.                                         na klaskanie też masz chęć!
Tupnij nogą raz i dwa,                                        Wokół obróć się, raz dwa,
ta zabawa nadal trwa.                                          piłka skacze hop-sa-sa.
Teraz w lewo jeden krok,                                    Ręce w górę i na boki,
przysiad, i do góry skok.                                     zrób zajęcze cztery skoki.
Zrób do tyłu kroków trzy,                                   Gdy się zmęczysz, poleż sobie,
by koledze otrzeć łzy.                                         i wyciągnij w górę nogę.

3. Aktywne słuchanie muzyki Antonia Vivaldiego Cztery pory roku. Wiosna.

Wiosna Vivaldi

Opowiedzcie słowami swoim rodzicom o czym opowiada wysłuchany utwór muzyczny.

Chętne dzieci mogą uzupełnić karty pracy cz.4 str. 36-39.