Strona głowna  /  Aktualności  /  Zabawy dla grupy II - 22 maja
data dodania: 2020-05-22 11:44:59

Piątek: Trudno być kierowcą

Przewidywane osiągnięcia dziecka:

• reaguje ruchem na zmianę instrumentu,

• rozpoznaje przedmioty tylko za pomocą dotyku,

• wymienia przedmioty, których używają ludzie wykonujący określone zawody,

• uważnie słucha opowiadania,

• wymienia nazwy niektórych zawodów,

• coraz lepiej liczy i porównuje liczbę określonych elementów,

• naśladuje w zabawie czynności kierowcy,

• zna główne zasady ruchu drogowego.

I. Zajęcia poranne

• „Samochody ciężarowe i osobowe” – zabawa ruchowa. Dziecko „staje się” samochodem
w zależności jakie dźwięki słyszy. Na szybkie dźwięki bębenka dziecko zamienia się
w samochód osobowy – dziecko biega po pokoju. Na wolne dźwięki klawesów wyrusza samochód ciężarowy – dziecko maszeruje, unosząc wysoko kolana.

• „Zgadnij, co to jest” – rozpoznawanie przedmiotów za pomocą dotyku oraz określanie,
z jakim zawodem się kojarzą. Rodzic umieszcza w worku różne przedmioty, kojarzące się
z określonymi zawodami. Dziecko z zawiązanymi oczami wyjmuje po jednym przedmiocie, po czym stara się odgadnąć, co trzyma w ręce i z jakim zawodem dany przedmiot się kojarzy (grzebień – fryzjer, łyżka – kucharz, szczoteczka do zębów – dentysta, strzykawka – pielęgniarka, pędzel – malarz, samochód – kierowca, grabki – ogrodnik, samolot – pilot, but – szewc, bluzka – krawcowa, książka – pisarz, myszka – informatyk).

II. Zajęcia główne

• „Dzieci, kominiarz i inni” – wysłuchanie opowiadania z „Książki”, rozmowa na temat zawodów wymienionych w utworze. Rodzic zachęca dziecko do uważnego wysłuchania opowiadania i zapamiętania wymienionych w nim zawodów. Następnie prosi dziecko, aby opowiedziało własnymi słowami usłyszaną historię. Rodzic rozmawia z dzieckiem o zawodach wymienionych w utworze: kominiarzu, kierowcy, strażaku, architekcie, nauczycielu. Odwołując się do wiedzy i doświadczeń dziecka, pomaga mu stworzyć krótką charakterystykę każdego zawodu: na czym polega, jakich wymaga umiejętności, co jest potrzebne do jego wykonywania.

• „Samochody na ulicach” – doskonalenie umiejętności liczenia, porównywanie liczby samochodów w różnych kolorach (karta pracy). Rodzic prosi, aby dziecko przyjrzało się uważnie szczegółom obrazka, powiedziało, co przedstawia, oraz zwróciło uwagę na kolory samochodów. Następnie dziecko liczy samochody czerwone, zielone i żółte i rysuje właściwą liczbę kropek w odpowiednich okienkach. Na koniec określa, których samochodów jest najwięcej, a których – najmniej. Rodzic może również poprosić o wyszukanie i wskazanie różnych szczegółów na obrazku w celu doskonalenia spostrzegawczości dzieci. „Karty pracy” cz. 4, s. 19, kredki

III. Zajęcia popołudniowe

• „Jestem kierowcą” – zabawa naśladowcza. Rodzic daje dziecku krążki – kierownice i wyznacza w pokoju miejsce na parking, gdzie ustawia dziecko – „samochód”. Słuchając opowieści rodzica, dziecko naśladuje czynności kierowcy: Kierowca przygotowuje się do jazdy, uruchamia silnik. Rozgląda się na boki i sprawdza, czy może opuścić parking. Rusza powoli..., przyspiesza…, a teraz jedzie już bardzo szybko. Jedzie uważnie, aby nie spowodować wypadku. Zatrzymuje się na czerwonym świetle i czeka na światło zielone. Rusza powoli…, jedzie coraz szybciej…, a teraz zatrzymuje się i tyłem wjeżdża do garażu. Opowieść można powtarzać, zmieniając kolejność czynności.

• „Egzamin na prawo jazdy” – quiz wiedzy o ruchu drogowym. Rodzic informuje dziecko, że będzie dziś zdawać egzamin na prawo jazdy. Dziecko losuje pytania i odpowiada na nie. Za poprawną odpowiedź jest przydzielany jeden żeton. Po zakończeniu zabawy, jeżeli dziecko zdobyło co najmniej dwa żetony, dostaje „prawo jazdy”. Przykładowe pytania do quizu:

– Jakie światło pozwala samochodom ruszać?

– Kto kieruje ruchem drogowym?

– W jakim miejscu pieszy może przejść przez jezdnię?

– Jakie światło każe się zatrzymać?

– Jakie pojazdy na dwóch kołach mogą poruszać się po drogach?

– Jak nazywają się samochody do przewożenia ciężkich i dużych ładunków?

– Jakie pojazdy mogą jeździć na sygnale?

– Na jakim świetle pieszy może przejść przez jezdnię?

– Jak nazywa się miejsce, gdzie kierowcy mogą zostawić samochód?

– Co kierowca i pasażerowie muszą zapiąć, nim samochód ruszy?