Bezpieczne wakacje
Przewidywane osiągnięcia dziecka:
• coraz lepiej rzuca do celu,
• dzieli na sylaby usłyszany wyraz
• doskonali umiejętność wycinania,
• wie, jak nazywają się miejsca, z których wyruszają poszczególne pojazdy,
• rozpoznaje charakterystyczne odgłosy pojazdów z najbliższego otoczenia,
• naśladuje w zabawie czynności życia codziennego,
• bawi się przy piosence,
• naśladuje charakterystyczne odgłosy pojazdów.
Przebieg dnia:
I. Zajęcia poranne
• „Kto do mnie rzuci?” – zabawa ruchowa z celowaniem i rzucaniem. Dziecko stoi naprzeciw rodzica. Rodzic rzuca piłkę do dziecka, i wymienia imię dziecka, kolory, nazwy zwierząt.. Dziecko dzieli na sylaby usłyszany wyraz i odrzuca piłkę.
• „Wakacyjny kolaż” – praca plastyczna. Dziecko wycina ilustracje o tematyce wakacyjnej z czasopism, folderów i nakleja na karton A3. Brakujące elementy dorysowuje kredkami. Na zakończenie opowiada o swojej pracy.
II. Zajęcia główne
• „Skąd wyruszamy?” – łączenie z nazwami środków lokomocji odpowiednich nazw miejsc. Rodzic umieszcza na tablicy obrazki przedstawiające miejsca, z których można wyruszyć w podróż. Dziecko podaje nazwy, rodzic przypina napisy: dworzec, lotnisko, port, przystanek itp. Zwraca się do dziecka: Jestem na lotnisku (wskazuje ilustrację). Czym wyruszę w podróż?. Ze zgromadzonych sylwet pojazdów dziecko wybiera odpowiednią i, z pomocą rodzica umieszczają pod wymienionym miejscem, np. lotnisko – samolot, port – statek. Układają zdania typu: Z lotniska odlatujemy samolotem. Z portu wypływamy statkiem.
• „Czym jedziemy na wakacje?” – zagadki słuchowe, rozpoznawanie odgłosów różnych pojazdów. Rodzic prezentuje nagrane odgłosy znanych dziecku pojazdów. Dziecko zgaduje, jaki to pojazd, podaje jego nazwę i sposób poruszania się (lata, jeździ itp.). Następnie w umówiony sposób naśladuje pojazdy, słysząc ich odgłos np. samolot – trucht z szeroko rozłożonymi rękoma, pociąg – kółka zgiętymi w łokciach rękoma i marsz, samochód – bieg i kręcenie wymyśloną kierownicą.
• „Wyruszamy na wakacje” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych, opowieść ruchowa przy muzyce. Dziecko to podróżnik, który udaje się na wakacje:
– w góry – pociągiem,
– nad morze – samolotem,
– nad jezioro – samochodem.
Zadaniem dziecka jest naśladowanie czynności związanych z podróżą określonym środkiem transportu oraz miejscem wypoczynku. „Podróżujący pociągiem” okrąża pokój. Następnie naśladuje rozstawianie namiotu, wędrówkę wąską górską ścieżką, przeskakiwanie strumyka, ucieczkę przed niedźwiedziem itp. „Podróżujący samolotem” z rozłożonymi rękami „startuje z lotniska”, okrąża pokój i „ląduje”. Naśladuje pływanie w morzu, szukanie muszelek, puszczanie kamykami kaczek, opalanie się itp. „Podróżujący samochodem” „jedzie” wokół pokoju. Naśladuje pchanie zepsutego auta, pływanie kajakiem, łowienie ryb, zbieranie grzybów itp.
III. Zajęcia popołudniowe
• „Po łące biega lato” – zabawa przy piosence. Dziecko podczas zwrotek prostym ruchem i gestem ilustruje tekst piosenki. Podczas refrenów maszeruje, klaszcząc miarowo w ręce.
• „Co to za pojazd?” – zabawa ortofoniczna, naśladowanie odgłosów różnych pojazdów. Na początku rodzic prosi dziecko, by wyobraziło sobie, że znalazło się nagle w środku dużego miasta, a po ulicach jeżdżą różne pojazdy. Dziecko wymienia znane mu pojazdy, próbuje naśladować odgłosy przez nie wydawane. Potem, powtarzając za rodzicem:
– mały samochodzik: brum, brum, brum (szybko);
– stary samochód: par, par, par, par;
– samochód jedzie szybko: iiiiiiiiiiii(powtarzanie na zmianę wysoko i nisko);
– ciężarówka: dumdumdumdum;
– motocykl: żżżżżżżż;
– rower: tuktuktuktuk;
– karetka pogotowia: i-uu, i-uu, i-uu;
– autobus: dżdżdżdż;
– pojazdy trąbią: ti-tit, ti-tit, ti-tit.
Następnie rodzic podaje nazwę pojazdu, a dziecko naśladuje jego odgłos.