Samorządowe Przedszkole nr 13 w Krakowie
Strona głowna  /  Aktualności  /  Zabawy dla grupy II - 18 czerwca
Zabawy dla grupy II - 18 czerwca
data dodania: 2020-06-19 07:54:17

Bezpieczne wakacje

Przewidywane osiągnięcia dziecka:

• coraz lepiej rzuca do celu,

• dzieli na sylaby usłyszany wyraz

• doskonali umiejętność wycinania,

• wie, jak nazywają się miejsca, z których wyruszają poszczególne pojazdy,

• rozpoznaje charakterystyczne odgłosy pojazdów z najbliższego otoczenia,

• naśladuje w zabawie czynności życia codziennego,

• bawi się przy piosence,

• naśladuje charakterystyczne odgłosy pojazdów.

Przebieg dnia:

I. Zajęcia poranne

• „Kto do mnie rzuci?” – zabawa ruchowa z celowaniem i rzucaniem. Dziecko stoi naprzeciw rodzica. Rodzic rzuca piłkę do dziecka, i wymienia imię dziecka, kolory, nazwy zwierząt.. Dziecko dzieli na sylaby usłyszany wyraz i odrzuca piłkę.

• „Wakacyjny kolaż” – praca plastyczna. Dziecko wycina ilustracje o tematyce wakacyjnej z czasopism, folderów i nakleja na karton A3. Brakujące elementy dorysowuje kredkami. Na zakończenie opowiada o swojej pracy.

II. Zajęcia główne

• „Skąd wyruszamy?” – łączenie z nazwami środków lokomocji odpowiednich nazw miejsc. Rodzic umieszcza na tablicy obrazki przedstawiające miejsca, z których można wyruszyć w podróż. Dziecko podaje nazwy, rodzic przypina napisy: dworzec, lotnisko, port, przystanek itp. Zwraca się do dziecka: Jestem na lotnisku (wskazuje ilustrację). Czym wyruszę w podróż?. Ze zgromadzonych sylwet pojazdów dziecko wybiera odpowiednią i, z pomocą rodzica umieszczają pod wymienionym miejscem, np. lotnisko – samolot, port – statek. Układają zdania typu: Z lotniska odlatujemy samolotem. Z portu wypływamy statkiem.

• „Czym jedziemy na wakacje?” – zagadki słuchowe, rozpoznawanie odgłosów różnych pojazdów. Rodzic prezentuje nagrane odgłosy znanych dziecku pojazdów. Dziecko zgaduje, jaki to pojazd, podaje jego nazwę i sposób poruszania się (lata, jeździ itp.). Następnie w umówiony sposób naśladuje pojazdy, słysząc ich odgłos np. samolot – trucht z szeroko rozłożonymi rękoma, pociąg – kółka zgiętymi w łokciach rękoma i marsz, samochód – bieg i kręcenie wymyśloną kierownicą.

• „Wyruszamy na wakacje” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych, opowieść ruchowa przy muzyce. Dziecko to podróżnik, który udaje się na wakacje:

– w góry – pociągiem,

– nad morze – samolotem,

– nad jezioro – samochodem.

Zadaniem dziecka jest naśladowanie czynności związanych z podróżą określonym środkiem transportu oraz miejscem wypoczynku. „Podróżujący pociągiem” okrąża pokój. Następnie naśladuje rozstawianie namiotu, wędrówkę wąską górską ścieżką, przeskakiwanie strumyka, ucieczkę przed niedźwiedziem itp. „Podróżujący samolotem” z rozłożonymi rękami „startuje z lotniska”, okrąża pokój i „ląduje”. Naśladuje pływanie w morzu, szukanie muszelek, puszczanie kamykami kaczek, opalanie się itp. „Podróżujący samochodem” „jedzie” wokół pokoju. Naśladuje pchanie zepsutego auta, pływanie kajakiem, łowienie ryb, zbieranie grzybów itp.

III. Zajęcia popołudniowe

• „Po łące biega lato” – zabawa przy piosence. Dziecko podczas zwrotek prostym ruchem i gestem ilustruje tekst piosenki. Podczas refrenów maszeruje, klaszcząc miarowo w ręce.

• „Co to za pojazd?” – zabawa ortofoniczna, naśladowanie odgłosów różnych pojazdów. Na początku rodzic prosi dziecko, by wyobraziło sobie, że znalazło się nagle w środku dużego miasta, a po ulicach jeżdżą różne pojazdy. Dziecko wymienia znane mu pojazdy, próbuje naśladować odgłosy przez nie wydawane. Potem, powtarzając za rodzicem:

– mały samochodzik: brum, brum, brum (szybko);

– stary samochód: par, par, par, par;

– samochód jedzie szybko: iiiiiiiiiiii(powtarzanie na zmianę wysoko i nisko);

– ciężarówka: dumdumdumdum;

– motocykl: żżżżżżżż;

– rower: tuktuktuktuk;

– karetka pogotowia: i-uu, i-uu, i-uu;

– autobus: dżdżdżdż;

– pojazdy trąbią: ti-tit, ti-tit, ti-tit.

Następnie rodzic podaje nazwę pojazdu, a dziecko naśladuje jego odgłos.

 Komentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz wynik: 2+3