Strona głowna  /  Aktualności  /  Zabawy dla grupy II - 22 czerwca
Zabawy dla grupy II - 22 czerwca
data dodania: 2020-06-22 08:10:49
Podróże małe i duże- zwiedzamy miasta Polski

Warszawa-stolica Polski
Cele główne: zaprezentowanie wybranych zabytków Warszawy; tworzenie warunków do zdobywania w czasie zabawy wiedzy o stolicy Polski; zapoznanie z legendą o powstaniu
Warszawy

Skąd pochodzą te zabytki? – zagadka obrazkowa. Rodzic rozkłada na dywanie ilustracje przedstawiające cienie wybranych warszawskich atrakcji turystycznych (pomnik warszawskiej Syrenki, Pałac Kultury i Nauki, Kolumna Zygmunta III Wazy) i zdjęcia tych samych zabytków, ale odwrócone w stronę podłogi. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie na
podstawie konturów, jakie to mogą być zabytki i w jakim mieście się znajdują.

Jak powstała Warszawa? – zapoznanie z „Legendą o powstaniu Warszawy”. Dziecko słucha „Legendy o powstaniu Warszawy” Magdaleny Ledwoń.
Historia owa w dawnym czasie się działa, słuchajcie, jak nasza stolica powstała. Wyruszył raz w lasy zielonej dąbrowy książę mazowiecki z drużyną na łowy. Wtem jelenia dostrzegł i się puścił kłusem, by rogacza złowić, doskoczył doń susem. I tak pędził, gonił, po lesie go szukał, aż się zorientował, że zwierz go oszukał. Przechytrzył zwierz księcia, co teraz niebożę z tej puszczy do domu powrócić nie może. Przystanął nad rzeką i wody zaczerpnął, ugasił pragnienie i przed siebie zerknął. I nagle z przestrachu aż cofnął się znacznie, bo mu się syrena przyglądała bacznie. Pokłonił się nisko, przywitał dziewczynę, honory jej oddał i podał swe imię. Wyjaśnił, że w lesie zabłądził i teraz już w drogę powrotną do domu się zbiera. Odrzekła syrena: „Gdzie pędzisz, młodzieńcze? Że nocą tu zginiesz, ogonem swym ręczę”. To rzekłszy, w swe dłonie łuk własny ujęła, strzałę ułożyła, cięciwę napięła. „Udaj się czym prędzej tam, gdzie strzała leci, spotkasz męża, żonę oraz dwoje dzieci. Dobrzy to są ludzie, choć ubodzy wielce, ale cię ugoszczą w swoim domu z sercem”. Po chwili w wiślanych zginęła odmętach, lecz książę jej radę dobrze zapamiętał. I w drogę wyruszył, gdzie strzała pomknęła, tam znalazł rodzinę, która go przyjęła pod dach swój, by nocą nie błąkał się w lesie. Już mu gospodyni ryb pieczonych niesie. I już go gospodarz rozmową zabawia, syna oraz córkę swoją mu przedstawia. Rzecze w końcu książę, wdzięczny za gościnę: „Przyjęliście mnie tutaj jak swoją rodzinę. Zatem będę chrzestnym ojcem waszych dzieci. Córka jak słoneczko jaśnieje i świeci, będzie się od dzisiaj Sawa nazywała, by ojcu i matce chluby przysparzała. Syn zaś na pociechę rośnie, dorośleje, niech w mądrości wzrasta i w siłę mężnieje. Imię Wars dziś jemu tutaj proponuję, a w prezencie dzieciom ziemię podaruję. Będzie we władaniu Warsa oraz Sawy, by rodzinie waszej przysparzała sławy”. Jak się rzekło, tak książę obietnic dotrzymał. Chrzestnym wszak był hojnym dla córki oraz syna. A w miejscu, gdzie stara chałupina stała, potężna osada rybacka powstała, później miasto do dziś dnia zwane Warszawą. W herbie ma syrenkę – bo to za jej sprawą historia szczęśliwe zakończenie miała i dzięki syrence stolica powstała.

Wars i Sawa – rozmowa na temat legendy. Dziecko odpowiada na pytania dotyczące legendy, np. Dlaczego książę mazowiecki zabłądził w lesie? Kto i w jaki sposób pomógł
młodzieńcowi? Jak odwdzięczył się książę za gościnę w rodzinie rybaka? Dlaczego w herbie Warszawy jest Syrenka?
Rodzic wyjaśnia, że jest to jedna z legend, w której została opisana historia powstania Warszawy. W innych źródłach podaje się, że rybak o imieniu Wars pokochał syrenkę Sawę i razem stworzyli miasto. Podsumowując, rodzic może wyjaśnić, że legenda to taka opowieść, w której znajduje się trochę prawdziwych, a trochę zmyślonych wydarzeń.

Warszawska Syrenka – wykonanie pracy plastycznej. Wyklejanie plasteliną figury Syrenki warszawskiej.