Strona głowna  /  Aktualności  /  Zabawy dla grupy II - 25 czerwca
Zabawy dla grupy II - 25 czerwca
data dodania: 2020-06-25 07:56:17

Podróże małe i duże - zwiedzamy miasta Polski.

Wrocław miasto krasnali

„Ciekawostki o wrocławiu” Nazwa miasta - Wrocław pochodzi od imienia księcia czeskiego Vratislava I. Wrocław, to miasto wielu zabytków i nowoczesności. Leży nie tylko na brzegu rzeki Odry, ale także na położonych na niej 12 wyspach. Zajmuje IV miejsce w Europie pod względem ilości mostów i kładek (117 mostów, 27 kładek).  W centrum miasta znajduje się Rynek, wokół którego skoncentrowane są liczne zabytki. Mieści się tu Ratusz oraz znajdują się kolorowe liczne kamieniczki. Jest także nowa część Ratusza, w której pracuje Prezydent Wrocławia. Od Rynku we wszystkich kierunkach odchodzi 11 uliczek.
Najstarszą zabytkową część miasta stanowi Ostrów Tumski usytuowany nieopodal Rynku. Powstał on na obszarze dogodnych przepraw wodno-handlowych, gdzie Odra między ujściem rzek - Oławy, Ślęży i Widawy rozgałęziając się na liczne zwężające odnogi - utworzyła mniejsze i większe wyspy zwane "ostrowami". Wspaniałe kościoły, to główna atrakcja tego miejsca.

Legenda o wrocławskich krasnoludkach

Dawno, dawno temu w starym Wrocławiu zwanym z niemiecka Breslau, a jeszcze dawniej Vratislavia żyły sobie krasnoludki. Strzegły miasta i opiekowały się jego mieszkańcami; dawały radość dzieciom
i dorosłym.Byli wśród nich: Strażnik Miejski (pod Sukiennicami), Strażnik- Śpioch przy Kościele św. Elżbiety w Rynku, Grajek i Meloman (na ul. Oławskiej), Kuźnik (na Kuźniczej), Więziennik z kulą u nogi za kratami więzienia, Życzliwek przy fontannie w Rynku; Pracz nad Odrą (Bulwary Włostowica), Gołębnik przy Spiżu, Syzyfki, które pchały kamienne kule do budowy Ratusza. Pełno było skrzatów na wrocławskich latarniach- tzw. Słupników obserwujących z góry miasto. Wrocławskimi Zakładami Kąpielowymi na placu Teatralnym i jego klientami opiekowały się Bulbulek, Plumplumek, Helpik i Ratuś.  Wszystkie krasnoludki żyły ze sobą w zgodzie i pomagały wrocławianom oraz umilały czas turystom: Pierożnik zapraszał do restauracji na pyszne pierogi; Grajek pięknie trącał struny swej mandoliny... Ale pewnego razu pojawiły się w mieście złe Gremliny, zazdrosne o szczęście Wrocławia! Słupniki już dawno odkryły nacierające Gremliny i zawiadomiły króla Krasnoludków, stojącego na Wielkim Palcu jak na tronie, o ich szturmie na miasto. Król postawił na straży wartowników, żeby strzegły największego skarbu krasnoludków- magicznego kamienia, mającego wielką moc- dającego skrzatom życie i nieśmiertelność!
A umieszczonego w krypcie przed Kościołem św. Elżbiety ( Garnizonowym).Gdy Gremliny w nocy napadły na uśpiony Wrocław Wartownik- Śpioch akurat spał... Złe stworki wykradły magiczny kamień i od tej pory spadł czar życia z krasnali i wszystkie- jak jeden mąż- zamieniły się w kamień. Teraz- gdy pojawiają się nowe krasnoludki- a pojawiają się, gdyż na szczęście zachowały dar nieśmiertelności i bardzo ukochały nasze miasto- są już z... kamienia...

Rozmowa z dzieckiem na temat legendy o wrocławskich krasnalach.

„Mój Krasnal” wykonanie figurki krasnala z plasteliny.