DOSKONALENIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ

Percepcja słuchowa

Ćwiczenia słuchu fizycznego i muzycznego

• słuchanie wierszy, rymowanek, baśni i opowiadań

• wsłuchiwanie się w odgłosy dochodzące z otoczenia, wychwytywanie ich

• rozpoznawanie dźwięków dochodzących z otoczenia (dźwięków różnych urządzeń domowych, odgłosów pojazdów, głosów zwierząt, głosów kolegów, koleżanek i znanych osób dorosłych,  zjawisk atmosferycznych)

• rozpoznawanie sztucznie wytwarzanych dźwięków: najpierw za pomocą wzroku i słuchu, potem – tylko słuchu (gniecenie papieru, uderzanie w przedmioty, klaskanie,  przelewanie wody, przesypywanie kaszy, ryżu, poruszanie pudełkiem z ukrytym przedmiotem, nasionami

• rozpoznawanie dźwięków w połączeniu z określeniem miejsca, kierunku, z którego pochodzą oraz liczby wydawanych sygnałów

• szukanie przedmiotu wydającego określony dźwięk (np. zabawa Gdzie jest budzik?)

• określanie, z której strony (z którego kierunku) dochodzi dźwięk (np. zabawa Do prawego i do lewego ucha)

• określanie kolejności wydawanych dźwięków, np. dźwięków instrumentów perkusyjnych (np. zabawa Które to instrumenty?)

• liczenie dźwięków

• porównywanie słyszanych dźwięków

• ciągłość dźwięków: ciągłe długie, krótkie, przerywane

• wysokość dźwięków: wysokie, niskie

• długość dźwięków: długie, krótkie

• natężenie dźwięków: dźwięk mocny, słaby (głośny, cichy)

• tempo dźwięków: szybkie, wolne

• reagowanie na polecenia nauczyciela (np. zabawa Idą zwierzęta – zmiana rytmu i natężenia

• dźwięków, dzieci naśladują chód zwierząt)

• wystukiwanie, wyklaskiwanie podanego rytmu (np. wystukanego na bębenku lub wyklaskanego przez nauczyciela)

• odtwarzanie rytmu przedstawionego w sposób graficzny lub za pomocą klocków

• rysowanie kresek, szlaczków w rytm uderzeń

• odtwarzanie (wystukiwanie, wyklaskiwanie) danych układów przestrzennych (ułożonych z klocków)

• wyklaskiwanie rytmu znanych piosenek

• dostrzeganie rytmu w wierszach, piosenkach

• określanie charakteru słyszanej muzyki (smutnawesoła)

• uczestniczenie w zabawach i ćwiczeniach kształtujących estetykę ruchu

• uczestniczenie w zabawach ruchowo-słuchowych według Metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz

• ćwiczenia tempa wypowiedzi, np.: mówimy wolno, mówimy szybko, poruszamy się, wypowiadając

• zdanie, poruszamy się w podanym tempie

• ćwiczenia akcentu wypowiedzi: zdaniowego, wyrazowego

• ćwiczenia intonacji wypowiedzi – rozróżnianie, kiedy kogoś informujemy, a kiedy o coś pytamy.

Ćwiczenia słuchu fonematycznego oraz analizy i syntezy słuchowej

• wyodrębnianie zdań z wypowiedzi (dzieci zaznaczają liczbę zdań klockami, paskami papieru)

• wyodrębnianie słów w zdaniach

• tworzenie zdań z określoną liczbą słów

• kończenie zdania przez dodanie określonego słowa (na początku – na podstawie obrazków)

• dobieranie rymujących się ze sobą słów; kończenie rymowanek poprzez podanie słów rymujących

• się z podanymi: układanie rymów do podanych słów (np. zabawa Połącz obrazki, których nazwy się rymują)

• tworzenie słów z sylab (synteza sylabowa)

• dzielenie słów na sylaby

• mówienie tekstów piosenek, śpiewanie z wyróżnianiem sylab

• układanie słów rozpoczynających się, kończących się określoną sylabą i mających tę sylabę w środku

• porównywanie liczby sylab w słowach

• rozpoznawanie miejsca określonej sylaby w słowie

• tworzenie słów z głosek (synteza głoskowa)

• wyodrębnianie pierwszej głoski w słowach – nazwach obrazków (w nagłosie)

• podawanie całych słów, słyszanych bez pierwszej głoski (np. zabawa Co kupiłam w sklepie?)

• segregowanie obrazków według pierwszej głoski w ich nazwach

• wymyślanie (i np. rysowanie) przedmiotów, których nazwy rozpoczynają się określoną głoską

• wyszukiwanie obrazków, których nazwy rozpoczynają się taką głoską jak nazwa pokazywanego obrazka

• wyodrębnianie ostatniej głoski (w wygłosie) w nazwach obrazków

• segregowanie obrazków według ostatniej głoski w ich nazwach

• wymyślanie (i rysowanie) przedmiotów, których nazwy kończą się określoną głoską

• określanie środkowej głoski w nazwach (trzygłoskowych) obrazków, np.: mak, rak, nos, noc, sok,

• kot, las, ryk, syk, ser, but, bat, byk, bal, osa, oko, kra, ucho, sto, kto…

• łączenie w pary obrazków, których nazwy (ostatnia głoska w pierwszej nazwie i pierwsza głoska

• w drugiej nazwie) kończą się i rozpoczynają tą samą głoską (np. las – ser, sok – kot, ul – lis…)

• dzielenie na głoski trzygłoskowych (potem czterogłoskowych, pięcio-, i więcej głoskowych) nazw obrazków

• określanie miejsca danej głoski w nazwie obrazka

• tworzenie słów z połączenia pierwszych głosek z nazw obrazków (np. sok, ekran, ryba – ser, mak, osa, wóz, album – mowa)

• tworzenie słów z połączenia wybranych głosek z nazw obrazków (np. osa (2), krowa (3), wata (1), lalka (5) – sowa)

• liczenie głosek w słowach – nazwach obrazków (np. układanie obrazków według wzrastającej

• liczby głosek w ich nazwach lub malejącej liczby głosek w ich nazwach)

• wymyślanie słów (i rysowanie), które mają określoną liczbę głosek

• układanie zdań, w których każde słowo rozpoczyna się tą samą głoską

• różnicowanie głosek opozycyjnych: t – d, r – l, p – b, s – ś – sz, z – ź – ż, dz – dź – dż.

Ćwiczenia pamięci słuchowej

• odtwarzanie układu słyszanych dźwięków

• wyszukiwanie obrazków według podanej kolejności

• słuchanie opowiadań, określanie kolejności zdarzeń

• nauka wierszy, rymowanek (fragmentami, metodą ze słuchu).

Dodatkowe ćwiczenia (tutaj).