CZŁOWIEK WŁADAJĄCY PIORUNAMI - AGH JUNIOR

W piątek, 19 grudnia nasze przedszkole odwiedzili studenci z koła naukowego z Wydziału Fizyki na AGH. Tym razem tematem spotkania był prąd. Przedszkolaki nie tylko obserwowały doświadczenia z zakresu elektryczności, ale same brały w nich udział, m.in. tworząc układ zamknięty. Dowiedzieliśmy się, że prąd jest uporządkowanym ruchem ładunków elektrycznych, a także, że niektóre z tych ładunków sympatyzują ze sobą, a inne nie. Przyciąganie i odpychanie ładunków mogliśmy obserwować w doświadczeniu z puszką i naelektryzowaną plastikową rurką, czy balonem, który pocieraliśmy o włosy. W tym doświadczeniu wszystkim włosy stawały dęba! Obserwowaliśmy skaczące iskry, a nawet grę w ping ponga, tylko że bez graczy. Na ekranie specjalnie skonstruowanego „telewizora” mogliśmy obejrzeć zjawisko burzy i wyładowań elektrycznych. Już wiemy, dlaczego chowanie się pod drzewem w taką pogodę jest niebezpieczne i, że nasze domy są bezpieczne dzięki Benjaminowi Franklinowi, który doprowadził do wynalezienia piorunochronu.

A tu dla pasjonatów kilka domowych sposobów na świetną zabawę!

Elektryzowanie ciał

Odpychanie się baloników

Jak zrobić magnes?

Dziękujemy grupie II i Pani Marii, mamie Helenki za zaproszenie na fascynujący pokaz!