"TURLANKI" W GRUPIE I
W piątek, z sali grupy IV dochodził gromki śmiech i odgłosy posapywania :). To "Smocze" rodzinki gimnastykowały się na dywanie udając skały, domy, koniki czy tratwy. Wspólne "turlanki" były świetną okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale także do wzmacniania więzi rodzic - dziecko.
Zgodnie z podstawowymi założeniami Metody Ruchu Rozwijającego wg W. Sherborne rozwój dziecka dokonuje się poprzez ruch, a także dzięki stwarzaniu warunków, w których kształtuje się:
- świadomość własnego ciała i sprawność ruchową,
- świadomość przestrzeni i działanie w niej,
- umiejętność dzielenia przestrzeni z innymi i nawiązywanie bliskiego kontaktu.
Celem naszego spotkania było wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch, a także pogłębiony kontakt emocjonalny i fizyczny.
Wspólne zabawy zostały podzielone wg kilku kategorii:
1. Ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała pozwalające zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa.
- "Nóżka do nóżki" - wierszyk kształtując orientację w schemacie własnego ciała.
- "Buzia" - siad w parach twarzami do siebie - zamknięcie oczu, wodzenie rękoma po twarzy.
2. Ćwiczenia prowadzące do poznania przestrzeni. Ich celem jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa oraz pewności siebie.
- "Wycieczka” - poruszanie się w różnych kierunkach po sali w leżeniu przodem i w siadzie tyłem.
- „Wir wodny” - kręcenie się w kółko na pośladkach
3. Ruch wiodący do wytworzenia się związku z drugim człowiekiem. Zasadniczym celem czynności ruchowych tej kategorii jest zachęcanie do nawiązania pozytywnych i znaczących kontaktów z innymi osobami, opartych na wzajemnym poznaniu i zrozumieniu potrzeb i zaufaniu.
a) Ćwiczenia oparte na relacji ,,razem” to takie ćwiczenia ruchowe, które wymagają jednakowego zaangażowania partnerów. Ćwiczenia te prowadzą do wytworzenia harmonii równowagi. Udział w nich wymaga wzajemnego zaufania, zrozumienia, współpracy i równego wkładu wysiłku fizycznego, co jest warunkiem osiągnięcia sukcesu.
- "Łódka" - dziecko siedzi w nogach rodzica, trzymając się za ręce wiosłują.
- "Konik" - dziecko siedzi na plecach rodzica, który porusza się po sali na czworakach.
b) Ćwiczenia rozwijające relacje ,,przeciwko" to ćwiczenia ruchowe, których celem jest uświadomienie uczestnikom ich własnej siły przy współdziałaniu z partnerem. Te ćwiczenia powinny być pozbawione agresji. Ćwiczenia „przeciwko”, dają dzieciom możliwość poznania własnych i cudzych sposobów reagowania, możliwości radzenia sobie w sytuacji konfliktu, uświadomienia emocji. Świadomość ta pozwala kontrolować swoje emocje i zachowania.
- "Głaz" - rodzic leży na dziecku, które próbuje wydostać się spod jego ciężaru.
- "Wąska ścieżka" - rodzice siedzą tyłem do siebie w dwóch szpalerach. Dzieci przechodzą ścieżką między plecami dorosłych.
c) Ćwiczenia oparte na relacji ,,z” to ćwiczenia ruchowe, w których jeden z partnerów jest bierny, drugi zaś aktywny i opiekuńczy względem niego. Ćwiczenia te mają za zadanie budowanie i wzmacnianie wzajemnego zaufania i zrozumienia przy pełnieniu odmiennych, uzupełniających się ról.
- "Domek" - rodzic robi mostek (klęk podparty), a dziecko obchodzi na czworakach, przechodzi nad, pod, przez, dookoła.
- "Oklepywanie" - dziecko siedzi przed rodzicem, który oklepuje je po plecach. Dziecko mówi jakąś samogłoskę.
- "Piórko" - każda para otrzymuje piórko. Dziecko leżąc na kocu dmucha na piórko, tak aby utrzymało się ono w powietrzu. Dodatkowo można wprowadzić masaż twarzy piórkiem.
- "Ruchoma wyspa" - rodzic ciągnie kocyk z dzieckiem po sali.
4. Ruch prowadzący do współdziałania w grupie.
- "Most" - rodzice leżą na dywanie (leżenie przodem) jeden obok drugiego. Dzieci starają się przeczołgać po nich na wysokości nóg i pośladków.
- "Tunel" - rodzice w klęku podpartym tworzą tunel, przez który przechodzą dzieci.
5. Ruch kreatywny. Ruch ten jest spontaniczny, kreatywny i swobodny. Ma pomóc w sposób twórczy wyrazić „siebie”.
- "Taniec" - dziecko stoi na stopach rodzica. Pary poruszają się w rytm muzyki.
6. Ćwiczenia relaksacyjne
- "Naleśnik" – rodzic zawija i odwija dziecko z koca – zmiana ról.
- "Kokon" – rodzic zawija dziecko w koc przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej.
Dziecko dzięki Metodzie poznaje swoje ciało, uczy się orientacji w przestrzeni, koordynacji ruchów. Ćwicząc z drugim człowiekiem uczy się współpracy, nawiązywania kontaktu, dzielenia radości z innymi (umiejętności społeczne). Dodatkowo dziecko buduje zaufanie do siebie i opiekuna, poczucie sprawstwa, poczucie własnej wartości, a w konsekwencji także poczucie bezpieczeństwa, które stwarza przestrzeń do twórczej pracy.
Dziękuję Państwu za świetną zabawę, zaangażowanie i udział!
Do zobaczenia za rok na kolejnej odsłonie "Turlanek".
Anna Łojas