ZAJĘCIA OTWARTE W GR. IV
Zajęcia otwarte z udziałem rodziców prowadzone metodą ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne
Data: 3.10.2018r.
CELE:
- rozwijanie świadomości własnego ciała i przestrzeni
- wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodzicami
- rozwijanie zaufania do siebie
- zdobywanie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa w otoczeniu
METODA: Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
FORMY: indywidualna, grupowa, zespołowa
PRZEBIEG:
1. Powitanie iskierką
- Puszczam iskierkę daleko w krąg niechaj powróci do moich rąk
2.Bajka o moim ciele - wszyscy znajdują się w pozycji siedzącej i nazywają różne części ciała i jednocześnie wykonują konkretny ruch:
- Poznajemy swoje rączki,
- Rączki witają się z nóżkami, dotykamy swoje stopy,
- Paluszki spacerują i dalej spotykają kolanka,
- Po kolankach mamy brzuszek, głaszczemy go i masujemy,
- Idą paluszki dalej i witają się z szyjką, kręcimy szyją raz w jedną ,raz w drugą stronę,
- Po szyi poznają paluszki buzkę ,dotykamy oczy, nos-liczymy dziurki w nosie, dotykamy brodę,
- Paluszki-wędrowniczki głaszczą włosy i spotykają uszy, liczą uszy
- Poprawiamy fryzury
3. Jak bije twoje serce? - dziecko w parze z rodzicem. Dziecko kładzie na plecach, rodzic przykłada ucho do jego serca i słucha jego bicia. Następnie wyklaskuje rytm bijącego serca.. Następuje zmiana ról.
4. Ćwiczenia razem w parach
- Waga - rodzic dziecko stoją naprzeciw siebie i chwytają się za ręce. Wykonują na przemian przysiady.
- Piórka - każda para otrzymuje piórko lub kawałek waty. Wspólnie dziecko i rodzic dmuchają, aby piórko lub wata utrzymywały się w powietrzu. Nauczycielka prosi, żeby każdy wyobraził sobie puszek. Następnie odkładamy piórka lub watę i dmuchamy na wyobrażony puszek.
5. Ćwiczenia przeciwko w parach
- Przepychanka - dziecko siada naprzeciw rodzica, łączą stopy. Ćwiczenie polega na przepychaniu się stopami. Następnie dziecko stoi naprzeciwko rodzica i starają się przepychać dłońmi. Ćwiczenia powtarzamy kilkakrotnie.
- Przygniatanie - rodzic leży na brzuchu, dziecko przygniata go swoim ciężarem. Osoba leżąca stara się uwolnić. Zmiana ról. (rodzic robi to z wyczuciem swojego ciężaru).
6. Ćwiczenia w grupie
- Zabawa z numerem- uczestnicy zabawy trzymają chustę za uchwyty; odliczają do 4, każdy zapamiętuje swój numer; na sygnał prowadzącego grupa porusza się krokiem'dostawnym w lewo. Nauczyciel wywołuje np. numer 4.Osoby z tym numerem puszczają chustę i starają się jak najszybciej obiec chustę w kierunku przeciwnym iwrócić na swoje miejsce.
- Ślimak - rodzice kładą się obok siebie na brzuchu, jeden obok drugiego. Nauczyciel czuwa nad bezpieczeństwem zabawy. Dzieci kolejno jak ślimaczki pełzająna brzuchach po leżących rodzicach.
- Zabawa z kocykiem - płyniemy łodzią. Dziecko siada na kocyku, rodzic ciągnie je po sali w kierunkach wyznaczonych przez prowadzącego. Po drodze uczestnicy napotykają na wiry i rwącą rzekę.
- Usypiamy Misia - relaks przy muzyce. Podczas słuchania muzyki nauczyciel spokojnym głosem opowiada jak zasypia miś, jak zasypiają wszystkie jego części ciała, jak mięśnie rozluźniają się.
7. Zakończenie
Wzajemne podziękowanie za wspólną zabawę i puszczenie iskierki.
Ewa Pietruch