Samorządowe Przedszkole nr 13 w Krakowie

ADAPTACJA - CZAS NA PRZEDSZKOLE

ponad 5 lat temu

Czy Twój maluch może pójść do przedszkola? 

Kilka praktycznych porad dla rodziców

Pierwsze dni września

 

Czy Twój maluch może pójść do przedszkola?
 
 1. Adaptacja do przedszkola przebiega bez zakłóceń, jeśli maluch jest przygotowany do samodzielności w zakresie
 2. jedzenia (trzyma łyżkę, widelec, pije z kubka) - panie mogą trochę pomóc, ale nie będą karmić
 3. mycia rąk i buzi - w przedszkolu te zabiegi higieniczne powtarzane są często w okolicy spacerów oraz  posiłków
 4. ubierania się - w okolicach spacerów oraz leżakowania, panie mogą oczywiście trochę pomóc, ale nie będą ubierać każdego dziecka
 5. sygnalizowania swoich potrzeb - maluch powinien umieć wołać kiedy chce siusiu
 6. korzystania z toalety - zdejmuje i ubiera bieliznę, załatwia się, podciera pupę lub prosi o pomoc, myje, wyciera dłonie.

Mamo i tato!

 1. Poznajcie przedszkole, do którego będzie uczęszczało wasze dziecko. Np. przez uczestnictwo w tzw. „dniach otwartych przedszkola”, wizyty w ogrodzie przedszkolnym i przedszkolu, podczas których zapoznacie dziecko z personelem pracującym w oddziale dzieci 3-letnich oraz ich ofertą wychowawczo-edukacyjną. Spacerujcie w okolicach placówki, zachwalajcie ją, opowiadajcie dziecku o zabawkach i kolegach.
 2. Przy przedszkolnych pożegnaniach z „ maluszkiem” bądźcie uśmiechnięci i spokojni, bo z waszej twarzy dziecko szybko potrafi wyczytać niepokój, dobre i złe emocje.
 3. Bądźcie gotowi na trudne rozstania w pierwszych dniach, nawet tygodniach, na płacz i odmowę wyjścia z domu. A gdy już znajdziecie się przedszkolu stosujcie krótkie pożegnania-, gdyż przedłużanie tej chwili wzmaga w dziecku negatywne uczucia. Nawet, jeśli „maluch” płacze, pożegnajcie go z uśmiechem i pozostawicie pod opieką wykwalifikowanej kadry, która posiada wieloletnie doświadczenie i doskonale wie jak zabawić i zająć dziecko by szybko zapomniało o trudnym rozstaniu z ukochanym rodzicem. Dziecko 3-letnie charakteryzuje niestabilność uczuć, płacze a za chwilę jest wesołe i świetnie się bawi ( przecież tak samo postępuje będąc z wami w domu).
 4. Jeśli mamie rozstanie z dzieckiem sprawia większe trudności, postarajmy się by dziecko do przedszkola odprowadzał tatuś (zwłaszcza na początku). Z doświadczenia wiem, iż rozstania z tatusiami bywają łatwiejsze, wynika to zapewne z większej stanowczości i opanowania emocji.
 5. W początkowym okresie odbierajcie dziecko wcześniej z przedszkola, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi.
 6. Pozwólmy dziecku zabrać ze sobą cząstkę domu do przedszkola np. ulubioną zabawkę, książeczkę, (ale nie smoczek!).
 7. Rozmawiajcie z dzieckiem o wydarzeniach przedszkolnych. Wasze zainteresowanie pobudzi zainteresowanie dziecka oraz poczucie, że przedszkole jest czymś ważnym dla was i dla niego. Mówcie dziecku, że czas w przedszkolu będzie spędzało bez rodziców, ale w towarzystwie miłych pań i innych dzieci, z którymi będą się codziennie bawić.
 8. Rozwijajcie umiejętności samoobsługowe dziecka, gdyż właśnie bardzo często są one powodem dodatkowego stresu dla dziecka. Pozwól-my dziecku samemu myć ręce, korzystać z toalety a nie nocnika, ubierać się i rozbierać.
 9. Wcześniej przyzwyczajajcie dziecko do przebywania w domu i w nowym miejscu pod opieką osób trzecich np. z babcią, dziadkiem, koleżanką.
 10. Postaraj się, aby dziecko miało kontakt z rówieśnikami np. na placu zabaw.

 

Drodzy rodzice, mam nadzieję, iż podane przeze mnie wskazówki pomogą wam przetrwać ten jakże trudny okres adaptacji dziecka do warunków przedszkolnych. Przedszkole jest ważnym i potrzebnym elementem w rozwoju społecznym waszej pociechy. Jest to profesjonalne środowisko edukacyjno-wychowawczo-opiekuńcze, które zapewnia jak najlepsze warunki do wszechstronnego rozwoju każdemu dziecku. Służą temu indywidualne plany pracy z dziećmi, programy autorskie pisane i wdrażane przez nauczycieli i dyrektorów  (w tym program adaptacyjny) oraz inne metody i formy pracy oraz innowacje pedagogiczne. Tu dziecko zdobędzie nowe wiadomości, umiejętności i doświadczenia, którymi będzie się dzieliło z innymi rówieśnikami i domownikami. Jestem pewna, że będziecie dumni ze swoich pociech. Czego Wam szczerzę życzę.

Co możesz zrobić w pierwszych dniach września, aby zapewnić dziecku dobry start?

 1. Zaprowadź je osobiście do przedszkola.
 2. Daj dziecku ulubioną zabawkę „przytulankę”.
 3. W czasie rozstania przytul je,zapewnij, że po nie wrócisz i nie spóźniaj się z odebraniem dziecka.
 4. Nie przeciągaj w nieskończoność momentu rozstania, bo Twoje wahanie zwiększy lęk dziecka.
 5. Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu.Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że  łzami można wszystko wymusić.
 6. W pierwszych dniach obecności dziecka w przedszkolu lepiej odbierać je wcześniej (jeśli to możliwe), stopniowo wydłużając czas pobytu.
 7. Nie obiecuj: jeśli pójdziesz do przedszkola to coś dostaniesz. Kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezencik, ale nie może to być forma przekupywania.
 8. Miej dużo czasu dla dziecka i świętuj jego pójście do przedszkola.
 9. Rozmawiaj na temat minionego dnia, ale nie wypytuj zbyt natarczywie, co się wydarzyło. Pozwól dziecku mówić o tym, co dla niego jest ważne i o czym chce wam powiedzieć.
 10. Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze uśmiechem!