Strona głowna  /  Aktualności  /  Propozycje zabaw dla grupy II - 14 kwietnia (środa)
Propozycje zabaw dla grupy II - 14 kwietnia (środa)
data dodania: 2021-04-14 09:13:33

Witam Was w tą śnieżną środę. U mnie jest biało za oknem, a jak to wygląda u was?
Śnieg tej wiosny zaskoczył nas kolejny raz. Miejmy nadzieję że Pani Zima w końcu odejdzie na zasłużony odpoczynek i pozwoli Pani Wiośnie siać kolorowe kwiaty i ozdabiać drzewa i krzaki zielonymi listkami.

Dziś dalej o bajkach…

Rozwiążcie zagadkę a dowiecie się o jakiej dokładnie.

Co to za dziewczynka,
co bal opuściła,
a królewiczowi
pantofelek zostawiła?

Czy pamiętacie, co takiego przydarzyło się Kopciuszkowi podczas balu?  Dziś zapraszam was na spektakl pełen pięknych kostiumów.

Odpowiedzcie na pytania :

– dlaczego dziewczynka została nazwana Kopciuszkiem?
– jak macocha i jej córki traktowały Kopciuszka?
– co zrobiła wróżka, aby Kopciuszek mógł pójść na bal?
– którą godzinę wybił zegar gdy Kopciuszek opuścił bal?

Zastanówcie się, który z niżej wymienionych przedmiotów najbardziej pasuje do bajki o Kopciuszku:

• czapka
• piernik
• zegar
• koszyczek

Dlaczego wybraliście właśnie zegar? Macie rację, zegar wskazuje czas, a Kopciuszek musiał opuścić bal o odpowiedniej porze, czyli przed północą. Jak myślicie, gdzie muszą znajdować się wskazówki zegara o północy?

Poproście rodziców o narysowanie zegara na kartce, Wy natomiast spróbujcie narysować wskazówki tak, by wskazywały północ.

Czy takie ułożenie wskazówek zawsze oznacza północ?
Jasne, że nie . Takie ułożenie wskazówek może też oznaczać południe.

Kiedy więc jest północ, a kiedy południe? Jak to rozróżnić?

• północ mówi nam, że jest połowa nocy
• południe natomiast to czas, kiedy kończy się ranek.

Teraz czas na krótką przerwę.

Połóżcie się wygodnie na dywanie. Poproście rodziców o włącznie fragmentu muzyki relaksacyjnej

Wyobraźcie sobie, że książkowa wróżka zaczarowała Was w książki; słuchając muzyki, wyobraźcie sobie, w jaką książkę zostaliście zamienieni. Po chwili usiądźcie i opowiedzcie rodzicom, o czym była książka, którą widzieliście oczami wyobraźni.

Jeśli macie w domu drukarkę zostawiam w załączniku wiadomości do pobrania i wykonania karty pracy; jeśli nie, narysujcie wybrany fragment z bajki o KOPCIUSZKU

Karty pracy – strona 12,13

Pozdrawiam Ciocia Monika